Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) icon

Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў)



НазваниеТэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў)
Дата конвертации15.09.2012
Размер34.27 Kb.
ТипДокументы
источник

Тэма:  “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў)

Мэты:  

  • Удасканальваць уменне вучняў адрозніваць складаназлучаныя сказы ад іншых відаў сказаў.

  • Развіваць уменне правільна ўжываць злучальныя злучнікі ў мове, ствараць сказы з рознымі злучнікамі.

  • Узбагачаць слоўнікавы запас вучняў, выхоўваць сумленныя адносіны да кожнага ўжытага слова.

 
 

План урока: 

І. “Моўная размінка”:

  1. Праца з праграмай “Беларуская мова”. Камплект “Уводзіны”, даступны тэст “Асноўныя раздзелы навукі аб мове” – Т1 (9).

  2. Вуснае апытванне.

  3. Запоўніць схему на дошцы і сфармуляваць правіла.

 

ІІ. Праца з новым матэрыялам:

  1. Праца з праграмай “Беларуская мова”. Камплект “Складаны сказ”, даступныя тэсты “Асноўныя віды складаных сказаў” - Т-1 (10), Т-2 (10), Т-3 (11).

  2. Запоўніць табліцу ў сшытку і сфармуляваць правіла.

  3. Пабудаваць узоры схем на дошцы, выкарыстоўваючы розныя віды злучнікаў.

  4. Праца з праграмай “Беларуская мова”. Камплект “Складаны сказ”, даступныя тэсты “Складаназлучаны сказ” – Т-1 (11), Т-2 (11), Т-3 (11).

  5. Вусна скласці сказы і пабудаваць іх схемы.

 

ІІІ. Замацаванне новага матэрыялу:

  1. Праца з праграмай “Беларуская мова”, карэкцыя ведаў. Камплект “Знакі прыпынку ў складаным сказе”, практыкаванні 1,2 (“Складаназлучаны сказ”). Рэжым “ Праўка”.

  2. Праца з праграмай “Беларуская мова”, карэкцыя ведаў. Камплект “Знакі прыпынку ў складаным сказе”, практыкаванні  3,4 (“Складаназлучаны сказ”). Рэжым “ Перадрукоўка”.

 

ІV. Рэфлексія.

V. “Моўная хвілінка”. Праца з руска-беларускім слоўнікам. 

Ход урока:

 

І. “Моўная размінка”:

1.Праца з праграмай “Беларуская мова”. Камплект “Уводзіны”, даступны тэст “Асноўныя раздзелы навукі аб мове” – Т1 (9) (рэжым “Самакантроль з заахвочваннем”).

2.Вуснае апытванне:

    • Які раздзел мовы называецца Сінтаксісам ?

    • Скласці на дошцы ланцужок з адзінак сінтаксісу ў парадку ўзрастання:

СЗ→СКАЗ→ТЭКСТ 

3.Запоўніць схему на дошцы і сфармуляваць правіла: 

^ СКЛАДАНЫ СКАЗ 

СКЛАДАНА…      СКЛАДАНА…      СКЛАДАНЫ   БЯЗЗЛУЧНІКАВЫ  СКАЗ

        СКАЗ       СКАЗ 
 
 

ІІ. Праца з новым матэрыялам:

1.  Праца з праграмай “Беларуская мова”. Камплект “Складаны сказ”, даступныя тэсты “Асноўныя віды складаных сказаў”  :

        • Т-3 (11) – рэжым “Вывучэнне” (разам, па ланцужку).

        • Т-1 (10), Т-2 (10) – рэжым “Самакантроль з заахвочваннем” ( па варыянтах, самастойна ).

  1. Запоўніць табліцу ў сшытку і сфармуляваць правіла (карыстацца падручнікам, § 8) : 

Спалучальныя злучнікі Супраціўныя злучнікі Размеркавальныя злучнікі

і, ды, ні-ні                              а, але, затое, аднак,              ці, ці-ці, то-то, не то- не то,

                                         ды, ж(жа), аж, толькі             ці то- ці то 
 

  1. ^ Пабудаваць узоры схем на дошцы, выкарыстоўваючы розныя віды злучнікаў:

 
 

  1. Праца з праграмай “Беларуская мова”. Камплект “Складаны сказ”, даступныя тэсты “Складаназлучаны сказ”:

    • Т-1 (11) – рэжым “Вывучэнне” (разам, па ланцужку).

    • Т-2 (11), Т-3 (11) – рэжым “Самакантроль з заахвочваннем” (па варыянтах, самастойна).

  2. Вусна скласці па 3 сказы з рознымі відамі злучнікаў і пабудаваць іх схемы, назваць віды злучнікаў:

Сады – лісце. Бярозы – дуб. Восень – надвор’е.

     Напрыклад: Ноч – зоры.

Ціхая ноч стаяла над зямлёй, ды трапяталі ў небе далёкія зоры. ( спалучальны злучнік)

Ноч хутка набліжалася, аднак зор на небе яшчэ зусім не было. (супраціўны злучнік)

Ці то ноч сёння не хоча спяшацца нам насустрач, ці то зоркі дзесьці згубіліся. (размеркавальны злучнік) 

ІІІ. Замацаванне новага матэрыялу:

  1. Праца з праграмай “Беларуская мова”, карэкцыя ведаў. Камплект “Знакі прыпынку ў складаным сказе”, практыкаванні 1,2 (“Складаназлучаны сказ”). Рэжым “ Праўка”.

  2. Праца з праграмай “Беларуская мова”, карэкцыя ведаў. Камплект “Знакі прыпынку ў складаным сказе”, практыкаванні  3,4 (“Складаназлучаны сказ”). Рэжым “ Перадрукоўка”.

 
 

ІV. Рэфлексія: Запісаць вынікі працы з кожным камплектам заданняў у сшытак (на працягу ўрока), ацаніць сваю працу. Выбраць колер, які адпавядае тваёй працы на ўроку ( чырвоны – выдатна, сіні – добра, чорны – здавальняюча, адсутнасць адзнакі – нездавальняюча ). 

V. “Моўная хвілінка”. Праца з руска-беларускім слоўнікам ( камплект і заданні на выбар вучняў ). 




Похожие:

Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) iconТэма: Антонімы Мэта
Мэта: фарміраваць уяўленне пра антонімы, ІХ ролі І ужыванні ў мове; выпрацоўваць уменне падбіраць антонімы, фарміраваць вывучаемыя...
Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) icon6 клас Тэма: Множанне І дзяленне дзесятковага дробу на разрадную адзінку
Адукацыйныя: фарміраванне ведаў аб правілах множання дзесятковага дробу на 10, 100, 1000 І г д.; замацаванне вылічальных навыкаў;...
Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) iconВ. М. Касцючык складаны сказ без складанасці
Засваенне тэарэтычных звестак пра складаны сказ І актыўнае ўключэнне гэтых сінтаксічных канструкцый у вуснае І пісьмовае маўленне...
Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) iconТэма ўроку: " жывёльны свет Беларусі"
Задачы ўроку: выхаванне беражлівага дачынення да прыроды, развіццё культуры прамовы навучэнцаў, замацаванне атрыманых ведаў
Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) iconУрок №2 8 класс Тема: Хімічні реакції. Повторення матеріалу. ІІІ етап. Повторення та узагальнення. Технологія «синтез думок». Клас об’єднується в 5-6 груп, 1 група експерт
Завдання: Порівняти особливості хімічних елементів Fe та o І простих речовин заліза та кисню. Кожна група одержує своє завдання І...
Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) iconБяззлучнікавы складаны сказ І знакі прыпынку ў ім Мэта: Навучыцца адрозніваць бяззлучнікавыя складаныя сказы ў тэксце
Бяззлучнікавы складаны сказ гэта сказ, часткі якога аб’ядноўваюцца толькі з дапамогай інтанацыі
Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) icon3. Актуалізацыя І актывізацыя ведаў, патрэбных для правядзення работы над памылкамі
Мэта: Прааналізаваць дапушчаныя памылкі, зрабіць работу над імі; паўтарыць правілы па дадзеных тэмах; зрабіць карэкцыю ведаў; развіваць...
Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) iconУрок №9. 8 клас. «Закон Авогадро. Молярний об’єм газів». Етап: закріплення матеріалу. Групова робота «Спільний проект» Клас розділяється на 5 груп. 1-4 групи робочі. 5 група експерти
Царевич, І вихопив він дворукий меч, І схопився він у сутичці із Драконом. Спочатку відітнув він Чорну голову, потім ― Червону, й,...
Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) icon5 клас Тэма: Дзяленне натуральных лікаў
Пытанні: На дошцы запісаны выраз а : в = с. Што азначаюць буквы а,в,с у дадзеным запісу? Што паказвае дзель?
Тэма: “Агульнае паняцце пра складаназлучаны сказ” (9 клас, факультатыўныя заняткі, група карэкцыі ведаў) icon6 клас Тэма: Параўнанне дзесятковых дробаў. Тып урока
Абсталяванне І крыніцы інфармацыі: экран спаборніцтваў, карткі заданняў, узоры выканання заданняў, тэставыя заданні
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©lib2.podelise.ru 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы