Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта icon

Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта



НазваниеТэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта
Дата конвертации15.09.2012
Размер28.03 Kb.
ТипДокументы
источник

Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г.Далідовіча “Страта”

Мэта: Разгледзець дзве першыя часткі апавядання, высветліць рэальна-жыццёвую яго аснову;пазнаёміцца з героямі– Стасем і Міцем Бокуцем; назапашваць матэрыял для аналізу вобраза навічка-пяцікласніка Міці(падрабязнае дэталёвае апісанне яго знешнасці, паводзін на ўроку і дому, размовы бацькоў Стася і вяскоўцаў пра сям’ю Бокуцяў і Міцеву хваробу і інш.)

Выхоўваць пачуцце сяброўства, павагі, узаемадапамогі.

Ход урока:

Дружба павінна быць

Вялікая, моцная і вечная.

К.Чорны.



  1. Арганізацыйны момант.

  2. Уступнае слова настаўніка, у якім паведамляецца аб аўтары апавядання, гісторыя ўзнікнення яго задумы.

  3. Праца над тэкстам.


А) Складанне планаў

Просты план: Цытатны план:

1.У вёсцы навіна 1. “Бокуці прыехалі ў нашу вёску ўвосень…”

2.Захапленне падлеткаў 2. “У вольны час мы любілі гуляць

футболам. у футбол”.

3.Выпадак на ўроку 3. “Міцеў цяжкі сакрэт…”

матэматыкі.

4.Заняткі хлопчыкаў. 4. “Цікавае ёсць і паблізу нас…”

5.Шчырае сяброўства. 5. “У яго гэтулькі дабрыні, шчырасці…”

6. Заўчасная смерць. 6. “Самы лепшы і надзейны таварыш…”

Б) Зачытванне тэксту.

В) Сціслы пераказ першай часткі апавядання.

Г)

  • Чым займаліся ў вольны час вясковыя хлапчукі?

  • Што давала ім гульня ў футбол?

  • Што адкрылася ім у час чарговай падрыхтоўкі да футболу?

  • Хто з хлапчукоў быў асабліва зласлівы ў дачыненні да Міці і чаму?

  • Якое рашэнне прымае Стась?




  1. Рэфлексія.

Што вы можаце сказаць пра наш сеняшні эпіграф?

На каго з герояў мы можам раўняцца?

5. Падагульненне. Выстаўленне адзнак.

6. Дамашняе заданне. Дачытаць апавяданне Г.Далідовіча “Страта”

^ Тэма: Паглыбленне паняцця пра мастацкі і навуковы стылі мовы.

Мэта: Паглыбляць паняцце пра мастацкі і навуковы стылі мовы; фарміраваць уменнепра сферу, мэту выкарыстання, асноўныя прыкметы мастацкага і навуковага стыляў мовы; выпрацоўваць уменне перакладаць тэксты, карыстаючыся перакладнымі слоўнікамі; выхоўваць цікавасць да кнігі ўвогуле, а таксама да слоўніка.

Ход урока.

^ 1.Арганізацыйны момант.

2.Паведамленне тэмы і мэты ўрока.

3.Новы матэрыял.


  • Якія стылі мовы вы ведаеце?

  • Назавіце асаблівасці гутарковага стылю?

Паняцце пра мастацкі стыль даецца на аснове пр.532

Вучні вызначаюць асноўныя прыметы мастацкага стылю.

Паняцце пра мастацкі стыль даецца на аснове пр.540

Вучні вызначаюць асноўныя прыметы навуковага стылю.

^ 4. Работа над перакладам.

Толковые словари

В толковых словарях раскрываются значения слов, поясняются оттенки

значений, дается грамматическая характеристика слова, указываются сфера и

границы его употребления (стилистические приметы),произношение, написание слова ,а также приводятся примеры употребления данного слова речи.

Слово, помещенное в словаре, вместе с толкованием его значения и пометами различного рода составляют словарную статью. Само слово является заголовком словарной статьи. Принцип построения словарной статьи в разных словарях различен, поэтому прежде, чем пользоваться словарём, необходимо познакомиться с его вводной статьей.

Пасля першага прачытання тэксту вучнямі, клас адказвае на пытанні:

А) да якона стылю мовы і чаму належыць тэкст?

Б)Назавіце прыкметы навуковага стылю?

В)Вызначце кніжныя словы з абагульненым значэннем, навуковыя тэрміны, дзеясловы ў форме 3 асобы цяперашняга часу са значэннем сталай прыкметы; простыя сказы і сказы з аднароднымі членамі.

5. Запіс перакладу.

6.Дамашняе заданне: закончыць пераклад тэксту.




Похожие:

Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта iconТэма: абагульняльны ўрок “Агульная характарыстыка прыроды Беларусi”. Мэта
Мэта: паказаць цесную ўзаемасувязь памiж прыродным асяроддзем роднага краю I яго адлюстраваннем у творчасцi беларускiх пiсьменнiкаў...
Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта iconТэма: Антонімы Мэта
Мэта: фарміраваць уяўленне пра антонімы, ІХ ролі І ужыванні ў мове; выпрацоўваць уменне падбіраць антонімы, фарміраваць вывучаемыя...
Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта iconТэма: Урок- абагульненне па тэме “Простая мова” Мэта
Мэта: абагуліць веды аб простай мове, умець выдзяляць яе на пісьме І ў вуснай мове; развіваць памяць, мысленне, пунктуацыйныя навыкі,...
Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта iconТэма: Камунікатыўныя схемы. Вызначэнне кампазіцыйных частак тэксту. Мэта
Мэта: Узнавіць ў памяці значэнне такіх паняццяў кампазіцыя; удасканальваць уменні І навыкі пры падзеле тэксту на часткі І абзацы,...
Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта iconТэма: Звонкія І глухія, шыпячыя І свісцячыя зычныя гукі. Мэта
Мэта: Фарміраваць у вучняў уменні адрозніваць звонкія ад глухіх, свісцячых ад шыпячых; развіваць уменні правільнага вымаўлення звонкіх...
Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта iconТэма. Паслядоўнае І сузалежнае падпарадкаванне ў складаназалежным сказе
Мэта. Пазнаёміцца з відамі падпарадкавання ў складаназалежных сказах; развіваць уменне самастойна працаваць ў групах; пазнаёміць...
Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта iconТэма: Нескланяльныя назоўнікі
Мэта: выпрацоўваць уменні адрозніваць нескланяльныя назоўнікі ад іншых назоўнікаў
Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта iconТэма: складанаскарочаныя словы (абрэвіятуры). Мэта
Фарміраваць уменні распазнаваць спосабы ўтварэння слоў, выпрацоўваць неабходныя арфаэпічныя І арфаграфічныя навыкі. Садзейнічаць...
Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта iconТэма: «Зрэбная каралева» у рамане I. Мележа «Людз I на балоце
Адукацыйная мэта: Раскрыць маральную прыгажосць Ганны, непераузыходзячае агульначалавечае значэнне вобраза гера I н I; вызначыць...
Тэма: Рэальна-жыццевая аснова апавядання Г. Далідовіча “Страта” Мэта iconТэма:"Жыццё І творчая дзейнасць Ф. Скарыны" Мэта: садзейнічаць спасціжэнню навучэнцамі шмат
Шмат славутых сыноў І дачок узгадавала зямля Беларусі. Зоркай найпершай велічыні сярод ІХ ззяе імя Ф. Скарыны
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©lib2.podelise.ru 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы