Ход урока Арганізацыйны момант icon

Ход урока Арганізацыйны момант



НазваниеХод урока Арганізацыйны момант
Дата конвертации15.09.2012
Размер69.74 Kb.
ТипУрок
источник


Тэма: Правапіс прыставак

Мэты: удасканальваць арфаграфічныя ўменні і навыкі па тэме; арганізаваць кантроль засваення тэмы вучнямі; развіваць самастойнасць і маўленчыя навыкі.


Абсталяванне: красворд, раздатачны індывідуальны матэрыял


Ход урока

  1. Арганізацыйны момант




  1. Паведамленне тэмы і мэты ўрока

  • Тэму нашага сенняшняга ўрока дапаможа сфармуляваць красворд з прапушчанымі літарамі.Калі вы правільна будзеце ўстаўляць літары, то машынальна будуць адкрывацца і другія закрытыя літары ў гэтым слове, адкрыўшы якія мы можам прачытаць назву раздзела, да якога звернемся, а самі словы красворда падкажуць тэму ўрока, дакладней- якія правілы напісання слоў мы будзем падагульняць.( Вучні адгадваюць красворд, настаўнік запісвае і адкрывае літары).







Р

А




К




З

А

Ц

Ь




А

Б




Г




А

Ц

Ь













Р

А

С




А

Р

Б

А

В

А

Ў

З

А




Г

Р




Ц

Ь







В

Ы







Р

А

Ц

Ь







Н

А







Э

З

А

Ў










П

А

Д




С

Л

А

Ў




Р

А







А

Р

М

І

Р

А

В

А

Ў







З

А




Н

Е

Ц

Ь



















Б




З

В

Е

Т

Р

А

Н

Ы



А цяпер, прачытаўшы адкрытае слова, назавіце раздзел, да якога мы звернемся.

  • Што вывучае раздзел арфаграфія?

  • Паглядзіце, у якой частцы слова мы ўстаўлялі літары?

  • Значыць мы будзем паўтараць правапіс прыставак.

На ўроку мы будзем удасканальваць арфаграфічныя ўменні і навыкі, бо адным з паказчыкаў, на аснове якога мяркуюць пра культуру чалавека з’яўляецца арфаграфічная пісьменнасць.



  1. Апытванне

  1. Як пішуцца прыстаўкі, якія заканчваюцца на з, с. Прыклады.

  2. Растлумачыць арфаграмы ў словах заінець, выйграць

  3. Як пішуцца прыстаўкі , якія заканчваюцца на д, б.

  4. Растлумачыць арфаграму ў слове падаслаў.




  1. Замацаванне.


Самастойная работа. Дыягнастычны тэст, выканаўшы які вы ацэніце, ці добра засвоілі тэму.


Картка №1

    1. Як называецца раздзел навукі аб мове, які вывучае правілы напісання слоў і іх формаў:

а) арфаэпія

б) арфаграфія

в) графіка

2. У якіх словах пасля прастаўкі пішацца літара й

а) пра…нфармаваць

б) пера…начыць

в) за…мшэлы

г) па…сці

3. Назваць “ чацвертае” лішняе ў кожным радзе

а) спісаць,скінуць, бесхарактарны, сціснуць

б) адвячорак, падбародак, адбяру, адгавару

4. У якіх словах прыстаўка заканчваецца на “з”

а) ра…чараваць

б) бе…тактоўны

в) бя…людны

г) бе…дарожны

5. Якія словы маюць прыстаўку без-

а) …радасны

б) …надзейны

в) …літасны

г) …выніковы

Узаемаправерка

  • Хто выканаў правільна ўсе заданні? палову? менш паловы?

  • Не ўсе поўнасцю справіліся з тэстам. На працягу ўрока мы будзем удасканальваць арфаграфічныя ўменні і навыкі, а ў канцы ўрока паглядзім, як павысілася ступень засваення матэрыялу.



^ Гульні “ Чацвертае лішняе” і “ Карэктар”


Гульня “ Чацвертае лішняе”: выпісаць чацвертае лішняе слова, растлумачыць выбар

.

Картка №2


  1. Ззяць, ссушыць, адбой, раскацісты.

  2. Пераігрываць, безыменны, абылгаць выйсці



^ Гульня “ Карэктар”. Выпраўце памылкі ў тых словах, у якіх яны дапушчаны. Папраўкі растлумачце.


Картка №3


Абыйсці, адыйсці, зайскрыцца, прайсці, сыграць, узыйсці.


^ Работа з тэкстам. Выразна прачытаць тэкст. Вызначыць тып.


Картка № 4.


Рана- ранютка па…шлі мы (ў) лес, што ра…кінуўся кіламетраў за сорак (а…) Мінска. Ідзем моўчкі.

Каля самага (ў…)леску мільгануў і (з,с) нік маленькі зв…рок. Пад…ходзім бліжэй і ўзіраемся ( ў) крону сасны. А…туль на нас гл…дзіць цікаўная мордачка куніцы. ( З,с ) разумеўшы, што яе заўважылі, куніца спрытна пабегла ( па) ствале да самай в…ршыні.

С…бар рашыў ( у…)лезці на дрэва і ( с,з) фатаграфаваць зв…рка (з,с) блізку. Я (ж) выбраў месца ( з,с) боку і пачаў назіраць.

.

Cпісаць, раскрыць дужкі і ўставіць прапушчаныя літары. Выпісаць словы на вывучанае правіла і зрабіць арфаграфічны аналіз слоў ( узлеску). ( Вучні па чарзе). Скласці два- тры сказы для канцоўкі тэксту. Даць загаловак. ( Вучні чытаюць свае варыянты).

Натсаўнік зачытвае аўтарскі варыянт тэксту.


^ Слоўнікавы дыктант

  • У пачатку ўрока я гаварыла, што ступень засваення матэрыялу будзе вызначана ў канцы. Цяпер пішам слоўнікавы дыктант. Адзнаку вы параўнаеце з вынікамі дыягнастычнага тэсту і вызначыце,павысілі ці панізілі ўзровень валодання арфаграфічнымі навыкамі.


Сабраць, выйсці, падрэзаць, падцягнуць, падысці, бэзыдэйны пераігрываць, рассыпаць, зайграць, увайсці, адкласці, падрэзаць, бясшумны, безгалосы, абставіць, выйсці.


5.Падвядзенне вынікаў урока.


6.Дамашняе заданне

Выпісаць з арфаграфічнага слоўніка восем слоў з арфаграмамі, з якімі мы знаеміліся на ўроку. Скласці сказы.


7.Рэфлексія.

Вучням трэба падабраць словы, з якімі у іх асацыіруецца ўрок або пытанні:

а) ці спадабаўся ўрок?

б) чым спадабаўся?

в) што запомнілі?


Урок у 5 класе


ПРАВАПІС ПРЫСТАВАК




Похожие:

Ход урока Арганізацыйны момант iconХод урока. Арганізацыйны момант
Мэта. Пазнаёміцца І вывучыць правілы пастаноўкі працяжніка ў сказах; асэнсавана працаваць з матэрыялам падручніка; развіваць культуру...
Ход урока Арганізацыйны момант iconХод урока. Арганізацыйны момант
Мэта. Ведаць сінтаксічныя прыметы бяззлучнікавых складаных сказаў, ІХ будову; умець знаходзіць бяззлучнікавыя сказы ў тэксце; будаваць...
Ход урока Арганізацыйны момант iconПлан урока Арганізацыйны момант. (2 хв.)
Мазырскага дзяржаўнага педагагічнага універсітэта імя І. П. Шамякіна Халімончык Настассяй Аляксееўнай
Ход урока Арганізацыйны момант iconУрок зваротак План урока: Арганізацыйны момант: а Азнаямленне з тэмай занятка І задачай вучняў; б дзяленне вучняў на групы: «Пралеска»
...
Ход урока Арганізацыйны момант icon1. Арганізацыйны момант. Уступнае слова настаўніка
Мэта: удасканальваць уменне ўжываць сінонімы І антонімы ў вуснай І пісьмовай мове
Ход урока Арганізацыйны момант icon1. Арганізацыйны момант. Стварэнне псіхалагічнага насторою на ўрок
Для адказа на пастаўленае пытанне называюць прыказкі пра працу І тлумачаць ІХ сэнс
Ход урока Арганізацыйны момант iconРешение задач по теме «Четырёхугольникики» Геометрия 8 класс Ход урока : Ход урока : Проверка домашнего задания. Математический диктант

Ход урока Арганізацыйны момант iconВосприятие музыки через палитру красок цель урока
Ход урока: в начале урока в исполнении педагога звучат две пьесы американского композитора А. Шульмана «Оттенки голубого»
Ход урока Арганізацыйны момант iconПрезентация по теме урока. Ход урока Звучит сказочная музыка, дети входят в класс
Цели урока: Обобщение полученных знаний о связи двух видов искусства музыки и литературы
Ход урока Арганізацыйны момант iconХод урока. Организационный момент
Цели урока: -сформировать знания о внутреннем строение Земли, о методах ее изучения
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©lib2.podelise.ru 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы