Ход урока. Арганізацыйны момант icon

Ход урока. Арганізацыйны момант



НазваниеХод урока. Арганізацыйны момант
Дата конвертации15.09.2012
Размер19.54 Kb.
ТипУрок
источник

Тэма. Сінтаксічныя прыметы і будова складаных

бяззлучнікавых сказаў

Мэта. Ведаць сінтаксічныя прыметы бяззлучнікавых складаных сказаў, іх будову; умець знаходзіць бяззлучнікавыя сказы ў тэксце; будаваць такія сказы, карыстацца імі як сінтаксічнымі сродкамі ў вуснай і пісьмовай мове.

Ход урока.

  1. Арганізацыйны момант.

  2. Лексічны слоўнікавы дыктант.

Што вывучае лексіка?

У кожнага слова ёсць сваё лексічнае значэнне. Я прапаную вам лексічны слоўнікавы дыктант, у якім ёсць два заданні: запісаць словы правільна, растлумачыць яго лексічнае значэнне ці падабраць сінонім. Усе словы, як вы разумееце, узяты з твора У.Караткевіча.

Пулгак, інстынкт, скроня, твань, дрыгва, хмызы, напрасткі, адтэрміноўка, ахмістрыня, альтанка.

  1. ^ Знаёмства з тэмай і мэтай урока.

Складаныя сказы, у якіх часткі аб’ядноўваюцца ў адно сэнсава- граматычнае цэлае без удзелу злучнікаў, а пры дапамозе інтанцыі, называюцца бяззлучнікавымі.

4.Самастойнае знаёмства з правілам.

5. Пісьмовая работа.

Пісьмова пералічыць усе сэнсава-граматычныя адносіны, якія могуць існаваць у складаных бяззлучнікавых сказах.

  • Адначасовасць,

  • паслядоўнасць,

  • паясненне,

  • удакладненнне,

  • указвае на прычыну, на час і ўмову

  • хуткая змена падзей,

  • нечаканы вынік,

  • супрацьпастаўленне.

6. Замацаванне. Запіс пад дыктоўку.

Вазок нахіліўся, затросся яшчэ мацней, загігатала кабыла.(паслядоўнасць.)

Бязгучна ржуць коні, бязгучна апускаюцца капыты, хістаюцца выразНЫя павады. (адначасовасць.)

Мы ехалі з трупам прыгнечаныя, коні нерваваліся, яны чуюць мёртвае цела. (адначасовасць.)

Цвікі заржавелі, філёнгі на дзвярах былі цэлымі, у пакоі ляжаў пласт пылу на тры пальцы. (адначасовасць.)

На вуснах ягоных была прыемная ўсмешка, вялікія вочы ласкава ўсміхаліся. (адначасовасць.)


  1. Паўтарэнне.

1. Так загінулі сын Рамана і сын яго сына, пасля смерці якога я і пішу пра гэта на навучанне і жах яго нашчадкаў, якія, можа, і змогуць добрымі справамі пазбавіць сілы сівы даўні праклён.

2. Жыхары Волатавай прорвы, відаць, не вельмі любілі ездзіць на вялікія балы.

3. Дубатоўка вырашылі пакуль што ў справу не блытаць: стары мог разневацца і, па сваім звычаі, секчы з пляча.

4. Дом пусцеў, заціхалі крокі, ён зноў стаў глухім і нямым, магчыма, яшчэ на васемнаццаць год.

Даць азначэнне пабочным словам.

Пералічыць значэнні пабочных слоў.

Акрэсліць асаблівасці пабочных слоў.


  1. Падагульненне.




  1. Дамашняе заданне.

Паўтарыць дзеепрыметны зварот




Похожие:

Ход урока. Арганізацыйны момант iconХод урока. Арганізацыйны момант
Мэта. Пазнаёміцца І вывучыць правілы пастаноўкі працяжніка ў сказах; асэнсавана працаваць з матэрыялам падручніка; развіваць культуру...
Ход урока. Арганізацыйны момант iconХод урока Арганізацыйны момант
Мэты: удасканальваць арфаграфічныя ўменні І навыкі па тэме; арганізаваць кантроль засваення тэмы вучнямі; развіваць самастойнасць...
Ход урока. Арганізацыйны момант iconПлан урока Арганізацыйны момант. (2 хв.)
Мазырскага дзяржаўнага педагагічнага універсітэта імя І. П. Шамякіна Халімончык Настассяй Аляксееўнай
Ход урока. Арганізацыйны момант iconУрок зваротак План урока: Арганізацыйны момант: а Азнаямленне з тэмай занятка І задачай вучняў; б дзяленне вучняў на групы: «Пралеска»
...
Ход урока. Арганізацыйны момант icon1. Арганізацыйны момант. Уступнае слова настаўніка
Мэта: удасканальваць уменне ўжываць сінонімы І антонімы ў вуснай І пісьмовай мове
Ход урока. Арганізацыйны момант icon1. Арганізацыйны момант. Стварэнне псіхалагічнага насторою на ўрок
Для адказа на пастаўленае пытанне называюць прыказкі пра працу І тлумачаць ІХ сэнс
Ход урока. Арганізацыйны момант iconРешение задач по теме «Четырёхугольникики» Геометрия 8 класс Ход урока : Ход урока : Проверка домашнего задания. Математический диктант

Ход урока. Арганізацыйны момант iconВосприятие музыки через палитру красок цель урока
Ход урока: в начале урока в исполнении педагога звучат две пьесы американского композитора А. Шульмана «Оттенки голубого»
Ход урока. Арганізацыйны момант iconПрезентация по теме урока. Ход урока Звучит сказочная музыка, дети входят в класс
Цели урока: Обобщение полученных знаний о связи двух видов искусства музыки и литературы
Ход урока. Арганізацыйны момант iconХод урока. Организационный момент
Цели урока: -сформировать знания о внутреннем строение Земли, о методах ее изучения
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©lib2.podelise.ru 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы