Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме icon

Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме



НазваниеМэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме
Дата конвертации15.09.2012
Размер64.46 Kb.
ТипДокументы
источник

7клас ТЭМА: Адначлены


МЭТА: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме;

2. Развіваць уменні вучняў запісу адначленаў у стандартным выглядзе, множання і ўзвядзенне ў ступень адначленаў, вызначаць іх ступень і каэфіцыент;

3.Выхоўваць увагу, цікавасць да прадмета, дружбу і ўзаемадапамогу.


ХОД УРОКА.

І.Арганізацыйны момант.


ІІ.Работа на ўроку.


Добры дзень рабяты!

Мы з вамі вывучылі выразы, якія называются адначленамі. Навучыліся, як вызначаць ступень і каэфіцыент адначленаў, як множыць і ўзводзіць у ступень адначлены. І сення мы з вамі правядзем урок-замацаванне па тэме “Адначлены”. Мэта сеняшняга нашага ўрока (на дошцы).

Рабяты, калі я спяшалася сення да вас на ўрок, то са мною здарылася адна гісторыя. Сустрэлі мяне каэфіцыент і ступень адначленаў і перадалі вам вось гэта пісьмо. Давайце з вамі даведаемся, што ж пішуць нам каэфіцыент і ступень. (Чытаецца пісьмо).(Адчыняецца дошка і дзеці бачаць карту.)

Дзеці! Сення на наш урок пройдзе па карце, якую нам прыслалі сябры. Каб прайсці ўсе этапы карты нам патрэбна пераадолець перашкоды, якія сустрэнуцца нам на шляху. І так, пачнем наша падарожжа.


1.Пераплыць возера “Адначлен”

(Паўтарэнне азначэнняў пройдзенага матэрыялу)

1.Што такое адначлен?

2.Як называецца лік, які стаіць у адначлена на першым месцы, які запісаны у стандартным выглядзе?

3.Як вызначыць ступень адначлена?

4.Што трэба зрабіць пры множанні адначленаў?

5. Што трэба зрабіць пры ўзвядзенні адначленаў у ступень?


2.Сцяжынка “Выпрабаванняў”

На дошцы запісаны ступень і каэфіцыенты адначленаў. Патрэбна падабраць выразы, якія адпавядаюць дадзеным значэнням.


4.Горад “Адгадайка”

На дошцы запісаны (або на карце) нумары і прыклады, у якія патрэбна уставіць элементы, якіх не хапае.


5.Лесвіца “Крок за крокам”

На дошцы напісаны прыклады, якія патрэбна прывесці да стандартнага выгляду. (Або запісаць іх на дошцы)

на 6б. на 7б на 8б на 9б

а)5р³р² а)х²у5(-6ху²) а)10а²в²х(-1,2а³) а)-½вс²х⅔в²с5

б)0,5mx2n б)-х²ух4х³у² 1 б)-5а²всх4а² б)-3½х³в²х5\7х6в12

в)9х²x2 в)-а³в3ав4 в)-х²ух4х²у³ в)-7а²в³mх(-4)а²в²m8


Прывал-смякалка: як паставіць побач стаканы, якія напоўнены вадой не перастаўляючы іх месцамі




Адказ: пераліць ваду.


Ітак рабяты, мы падыйшлі з вамі да апошняй перашкоды, якую павінны пераадолець дружна, дапамагаючы адзін аднаму ў цяжкую хвіліну. Але спачатку я расскажу вам гісторыю пра вулкан, якую мне расказалі адначлен і каэфіцыент. «Даўным-даўно на гэтым вулкане быў пабудаваны вялікі і прыгожы горад «Адначлен». Жылі адначлены дружна і весела. Але аднойчы здарылася бяда. Пачалі гінуць адначлены, губляючы свае ступені і каэфіцыенты. Яны сталі шумець, біцца, забіраючы адзін у аднаго ступені, якіх не хапала. Тады дзядзька вулкан не вытрымаў такога шуму і затапіў іх сваёй лавай. Зараз на месцы гэтага горада засталіся адны асколкі».

Рабяты, а вы думаеце, чаму загінуў горад?

Ёсць такія вучні, якія не хочуць вучыцца, не заўсёды, або абыякава робяць дамашнія заданні. Вось за такіх вучняў і гінуць гарады. Давайце з вам узнавім гэты горад, зрабіўшы наступныя заданні.

5. Вулкан «Галоўны»

Самастойная работа па групах.

1гр.— карткі

2гр.— перфакарты

3гр.— тэсты


ІІІ. Вынікі ўрока.


ІV. Дамашняе заданне.

На гэтым наш урок закончаны. Узновіцца ці не горад вулкан мы даведаемся на наступным уроку па выніках самастойнай работы. Дзякуй за ўрок! Да пабачэння!

1 варыянт


1. Вызначыць каэфіцыент адначленаў:

а) 3х²у; б) -8ав²с; в) -а³сd³.

2. Знайсці ступень адначленаў:

а) 2ав; б) 9х³у5; в) 3 с8d5.

3. Прадставіць выраз у стандартным выглядзе:

а) 3ху ∙ 2х; б) (2а³в4) ∙ (ав); в) (4mn²)².

4*. Спрасціць выраз:

(-0,2у)³х 50у²х.

2 варыянт


1. Вызначыць каэфіцыент адначленаў:

а) -2а²в³; б) 16mn³р; в) 10.

2. Якая ступень адначленаў:

а) -х³у²; б) 3nр³m ; в)9ав.

3. Прадставіць выраз у стандартным выглядзе:

а) 6mn ²∙ 2 m³; б) (3х³у )∙ ху²; в) (-2рn³)³.

4*. Спрасціць выраз:

(-2х³у)³х 40ух².


Заданні


Сцяжынка “Выпрабаванняў”

1) 11,0 3) 2,11 3)7,8

2) 7,4 4) 4,8


Горад «Адгадайка»


6б. 7б.

9х³ х? = 9х³у² (2а4в³)? = 16а16в12

-4а8в5 = -4 в5 х? (4 mn³)? = 64 m³n9

8б. 9б

(?)³=27х6у³ 0,6х²у х? = 3х4у³

(?)4=16а12в32 ? (-5)ав² = 10а7в²с³


^ Чтобы тему закрепить

Нужно правила учить,

Нужно всё уметь решать

Правильный ответ давать.

Вот для этого ребята

Провести урок нам надо.

Чтоб проверить знания ваши

И ответить, кто с нас краше,

Отправляем мы вам карту

С заданиями практическими.

Эту карту не простую,

А математическую.

Здесь для всех заданье есть

Здесь их столько, что не счесть

Если всё вы здесь найдете

В нову тему попадете.

А для этого, ребята,

Вам пройти лишь только надо

Пять этапов не простых,

Одночленов удалых.

Мы желаем вам успеха

И надеемся на вас,

Одночлен вам не помеха

Вам удачи! В добрый час.


1 варыянт


1. Прадставіць выраз у выглядзе адначлена стандартнага выгляду і ўказаць яго ступень:

а) 0,5ав х 2вс; б) -а³в х 3а²в4.

2. Пераўтварыць выраз у тоесна роўны адначлен стандартнага выгляду:

а) (-10ав12)²; б) (-3ху²а³)³.

3. Спрасціць выраз:

а) (1/3а²в)³ х (9ав²)²; б) (-2/7ав4)² х (-3½а³в) ².

4*. Прадставіць адначлен 100а4в5 у выглядзе здабытку трох адначленаў.


2 варыянт


1. Прадставіць выраз у выглядзе адначлена стандартнага выгляду і указаць яго ступень:

а) 0,6х³у х (-3ху³); б) х²у х2ху4.

2. . Пераўтварыць выраз у тоесна раўны адначлен стандартнага выгляду:

а) (-3х²у³а)4 ; б) (1/5ав³с²)³.

3. Спрасціць выраз:

а) (-5а³в)² х(1/5ав³)³ ; б) (1½х4у²)4 х (4х²у)².

4*. Прадставіць адначлен -60х5 у6 у выглядзе здабытку трох адначленаў.


1 варыянт


1. Якія з адначленаў запісаны ў стандартным выглядзе:

а) 2,5х²у3 ; б) а²+8а; в) -1/7m4n5 х ½х8.

2. Прывесці адначлен да стандартнага выгляду:

а) -2ав х (-4)а²в³; б) (2а²в4 m2) х (7 m5а).

3. Ператварыць выраз (11/3 х2у3)3 х 81х8 у адначлен стандартнага выгляду.

4*. Прадставіць здабытак адначленаў у выглядзе адначлена:

а) (-5а³в)² х (1/5ав³)³; б) (-2/7ав4)² х (-3½а³в)³.


2 варыянт

1. Якія з адначленаў запісаны ў стандартным выглядзе:

а) 43хахв; б) 28авс8; б) 3ав³ х(-4).

2. Прывесці адначлен да стандартнага выгляду:

а) 2х³у7 х (-4)ху³; б) (2а³в4 у) х (8а5в²у²).

3. Ператварыць выраз (1½х4у²)4 х 16х5 у адначлен стандартнага выгляду.

4*. Прадставіць здабытак адначленаў у выглядзе адначлена:

а) (-2а²в³)4 х (0,5ав4)²; в) (-5а³в)² х (-11/5ав³)³.


1

2



3






Похожие:

Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме iconТэма: Урок- абагульненне па тэме “Простая мова” Мэта
Мэта: абагуліць веды аб простай мове, умець выдзяляць яе на пісьме І ў вуснай мове; развіваць памяць, мысленне, пунктуацыйныя навыкі,...
Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме icon3. Актуалізацыя І актывізацыя ведаў, патрэбных для правядзення работы над памылкамі
Мэта: Прааналізаваць дапушчаныя памылкі, зрабіць работу над імі; паўтарыць правілы па дадзеных тэмах; зрабіць карэкцыю ведаў; развіваць...
Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме iconСкладаназалежныя сказы з сузалежным, паслядоўным І змешаным падпарадкаваннем
Мэта: праверыць веды вучняў па тэме, прадоўжыць фармаванне навыкаў самастойнай працы І працы ў групе (рознаўзроўневай)
Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме iconТэма: Дзеепрыслоўе. Дзеепрыслоўны зварот. Урок-практыкум. Мэты
«Дзеепрыслоўе»; шматузроўневыя заданні па тэме «Дзеепрыслоўе», адказы да заданняў па тэме «Дзеепрыслоўе»
Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме iconТэма: Абагульняючы ўрок па тэме “ Дзеяслоў” Мэты
Мэты: абагуліць веды вучняў па тэме “Дзеяслоў”, замацаваць уменне вызначаць граматычныя катэгорыі дзеяслова, яго сінтаксічную ролю,...
Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме iconТэма: абагульняльны ўрок “Агульная характарыстыка прыроды Беларусi”. Мэта
Мэта: паказаць цесную ўзаемасувязь памiж прыродным асяроддзем роднага краю I яго адлюстраваннем у творчасцi беларускiх пiсьменнiкаў...
Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме iconУрок у форме "квіз" па тэме " свет загадак І цудаў" (VI клас)
Мэты: праверыць, падагульніць і замацаваць веды вучняў па тэме “Свет загадак і цудаў”; развіваць кемлівасць і дапытлівасць, уменне...
Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме iconТэма: Антонімы Мэта
Мэта: фарміраваць уяўленне пра антонімы, ІХ ролі І ужыванні ў мове; выпрацоўваць уменне падбіраць антонімы, фарміраваць вывучаемыя...
Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме iconТэма: Камунікатыўныя схемы. Вызначэнне кампазіцыйных частак тэксту. Мэта
Мэта: Узнавіць ў памяці значэнне такіх паняццяў кампазіцыя; удасканальваць уменні І навыкі пры падзеле тэксту на часткі І абзацы,...
Мэта: 1 Абагульненне, сістэматызацыя,праверка ведаў вучнях па дадзенай тэме iconТэма: Звонкія І глухія, шыпячыя І свісцячыя зычныя гукі. Мэта
Мэта: Фарміраваць у вучняў уменні адрозніваць звонкія ад глухіх, свісцячых ад шыпячых; развіваць уменні правільнага вымаўлення звонкіх...
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©lib2.podelise.ru 2000-2013
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы